Jak wybrać właściwy łańcuch do swojej pilarki?

Zakup odpowiedniego łańcucha tnącego, pasującego do posiadanego modelu piły spalinowej wydaje się trudnym zadaniem ze względu na mnogość nazw, symboli i parametrów. Wystarczy jednak lepiej poznać znaczenie kilku z nich, aby zostać ekspertem od doboru łańcuchów tnących.

Łańcuchy marki Oregon można stosować w pilarkach wszystkich producentów, zarówno w popularnych maszynach takich jak Stihl, Husqvarna i Makita, jak również w rzadziej użytkowanych pilarkach McCulloch, Ryobi czy Partner. Konieczne jest tylko dopasowanie łańcucha o właściwej podziałce, grubości i długości mierzonej ilością ogniw prowadzących.

Parametry techniczne łańcucha tnącego

Podziałka łańcucha tnącego – czyli odległość pomiędzy osiami pierwszego i trzeciego nita (w dowolnym miejscu piły łańcuchowej) dzielona przez dwa i wyrażona w calach. OREGON produkuje łańcuchy tnące o podziałce: 1/4", .325" 3/8", .404", 3/4" (wymiary w calach). Podziałka dla wszystkich elementów układu tnącego (łańcucha, prowadnicy i bębna sprzęgła) musi być taka sama.
Grubość ogniw prowadzących – mierzona w części ogniwa wchodzącego do rowka prowadnicy. Standardowa grubość ogniwa dla pilarek łańcuchowych wynosi: 1.3mm (0.05''), 1.5mm (0.058''), 1,.6mm (0,063'').
Ilość ogniw prowadzących – można łatwo ustalić, licząc ogniwa łańcucha poruszające się w rowku prowadnicy. Ich ilość zależy od długości używanej prowadnicy i za wyjątkiem łańcuchów o nieparzystej liczbie ogniw prowadzących jest ich dwa razy więcej niż zębów tnących łańcucha. Parametr ten oznacza się często za pomocą symbolu DL (z ang Drive Links).

Informacje o parametrach technicznych zalecanego łańcucha tnącego najczęściej można znaleźć na opakowaniu lub w instrukcji obsługi pilarki, na prowadnicy pilarki w postaci wybitych symboli lub w internecie na stronie producenta urządzenia.

Jeżeli używasz łańcuchów tnących marki OREGON, wystarczy odczytać dwucyfrowy symbol wybity na każdym ogniwie prowadzącym łańcucha i na tej podstawie znaleźć jego odpowiednik, posługując się danymi zawartymi w tej tabeli. Inni producenci łańcuchów także oznaczają je w podobny sposób, na podstawie takiej informacji możesz dobrać odpowiedni łańcuch.

Policz ogniwa prowadzące.
Ostatnie cyfry w symbolu łańcuchów tnących Oregon dostępnych w ofercie sklepu oznaczają jego długość
.
Na przykład: 056E wskazuje łańcuch o długości 56 ogniw prowadzących.

Ogniwa prowadzące to ząbki łańcucha poruszające się w rowku prowadnicy podczas pracy pilarki. Można dobrać łańcuch, kierując się długością i podziałką prowadnicy, ale najbezpieczniejszym sposobem zakupu właściwego łańcucha jest dokładne policzenie jego ząbków prowadzących.

Rodzaje łańcuchów tnących ze względu na podziałkę łańcucha

Łańcuch LowPro o podziałce 3/8" – popularny lekki łańcuch tnący stosowany w małych pilarkach spalinowych. Nazywany potocznie Hobby lub Picco. Produkowany w wersjach o grubości ogniw prowadzących:
- Standard 1,3 mm
- Microlite (wąski rzaz) 1,1 mm

Łańcuch o podziałce .325" – łańcuch najczęściej stosowany w profesjonalnych pilarkach łańcuchowych. Odległość między kolejnymi ogniwami prowadzącymi jest mniejsza niż przy podziałce Picco 3/8"(.375"), co pozwala na wydajniejsze i szybsze cięcie. Dostępny jest w następujących opcjach grubości ogniw prowadzących:
- Standard 1,5 mm
- Microlite 1,3 mm
- Do pilarek Stihl 1,6 mm

Łańcuch standard o podziałce 3/8" – wykorzystywany przez profesjonalnych użytkowników w pilarkach o dużej mocy (powyżej 3,5 KM). Może posiadać następujące grubości ogniw prowadzących:
- Standard 1,5 mm
- Do pilarek Stihl 1,6 mm

Łańcuch o podziałce .404" – rzadko stosowany przez pilarzy, wyłącznie w pilarkach o bardzo dużej mocy. Przede wszystkim wykorzystywany jest jako standard w kombajnach leśnych (harvesterach). Występuje w dwóch wersjach grubości ogniw prowadzących:
- Standard 1,6 mm (zastępowany układami o grubości 2,0 mm)
- Standard 2,0 mm

Łańcuch o podziałce 3/4" – profesjonalny, największy z dostępnych łańcuch tnący mający zastosowanie wyłącznie w harvesterach i stacjonarnych urządzeniach tnących, takich jak traki. Dostępny jest tylko jeden typ tego łańcucha o grubości:
- Standard 3,0 mm

Rodzaje łańcuchów tnących ze względu na rodzaj zębów tnących


Łańcuchy z zębami tnącymi o ostrym profilu (tzw. „pełne dłuto" lub „kanciak") oraz z ogniwami redukującymi odbicie zapewniają wysokowydajne cięcie i są standardem wśród profesjonalnych operatorów pilarek pracujących przy pozyskaniu drewna. Ze względu na profil ogniw tnących zaleca się je wyłącznie do cięcia czystego drewna, niezabrudzonego ziemią lub piaskiem.
Łańcuchy z zaokrąglonymi zębami tnącymi (tzw. „półdłuto) są idealne zarówno dla profesjonalistów jak i prywatnych użytkowników pilarek. Charakteryzują się dużą szybkością cięcia drewna, ułatwionym ostrzeniem oraz konserwacją. Wykorzystywany jest najczęściej do przerzynki czystego lub średnio zabrudzonego drewna.
Łańcuchy z zębami tnącymi w kształcie ściętego dłuta o ostrym profilu z dwoma narożami tnącymi zapewniają znakomitą wydajność i trwałość, a także charakteryzują się niską wibracją i zmniejszonym odbiciem. Wymagają mniej konserwacji niż łańcuchy z ogniwami tnącymi o profilu zaokrąglonym. Polecane są dla okazjonalnych użytkowników pilarek, do cięć pielęgnacyjnych oraz okrzesywania drzew.