4 zasady użytkowania łańcucha tnącego

Właściwe użytkowanie oraz konserwacja łańcucha tnącego są konieczne nie tylko dla zapewnienia bezpieczeństwa podczas pracy z pilarką, ale przede wszystkim zwiększają trwałość całego układu tnącego i wydajność piły łańcuchowej. Poznaj cztery proste zasady użytkowania łańcucha tnącego, które pozwolą Ci zaoszczędzić czas, zdrowie i pieniądze, a na dodatek nic Cię nie kosztują:

1) Łańcuch tnący musi być zawsze odpowiednio napięty.
2) Łańcuch tnący musi być dobrze smarowany.
3) Wysokość ogranicznika musi być dokładnie wyregulowana.
4) Zęby tnące łańcucha muszą być zawsze naostrzone.

Napięcie łańcucha tnącego


Spośród wielu możliwych czynników najwięcej problemów z prawidłowym funkcjonowaniem piły spalinowej jest spowodowanych nieprawidłowym napięciem łańcucha tnącego.


Przeczytaj artykuł w jaki sposób odpowiednio naciągnąć łańcuch tnący.

Smarowanie układu tnącego


W trakcie pracy pilarki do układu tnącego stale musi być dostarczany olej do smarowania łańcucha. Brak lub niewystarczające smarowanie zwiększa tarcie, powoduje przegrzanie prowadnicy i łańcucha, przyspieszając tym zużycie układu tnącego. Zwiększa to w konsekwencji możliwość powstania awarii i skraca żywotność elementów układu tnącego.

Jak zapewnić właściwe smarowanie łańcucha tnącego?


1) Uzupełniaj zbiornik z olejem za każdym razem, kiedy napełniasz zbiornik z benzyną.
2) Używaj tylko czystego oleju przeznaczonego do smarowania układu tnącego, unikaj
olejów przepracowanych lub przeznaczonych do innych celów.
3) Upewnij się, czy w czasie pracy olej jest doprowadzany do układu tnącego i regularnie
oczyszczaj z brudu i trocin otwór do smarowania łańcucha i rowek prowadnicy.

Wysokość ogranicznika głębokości


Ogranicznik głębokości łańcucha tnącego decyduje przede wszystkim o wydajności i bezpieczeństwie pracy, dlatego jego wysokość i kształt muszą być dokładnie wyregulowane. Za wysoki lub zniekształcony ogranicznik głębokości sprawi, że spod łańcucha zamiast równych trocin będzie wysypywał się drobny pył. Regulacji ogranicznika głębokości można w prosty sposób dokonać samodzielnie za pomocą przymiaru do szlifowania ograniczników oraz pilnika płaskiego. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć w artykule poświęconym prawidłowemu ostrzeniu łańcucha tnącego.

Ostrzenie łańcucha tnącego


Pilarka z ostrym łańcuchem tnącym wykona swoją pracę za ciebie. Stępiony łańcuch znacząco wydłuży czas potrzebny do wykonania pracy i przyczyni się do szybszego zużycia układu tnącego. Lekko stępiony łańcuch można naostrzyć okrągłym pilnikiem o odpowiedniej średnicy z dołączonym do niego prowadnikiem. Instrukcję, jak należy prawidłowo naostrzyć łańcuch tnący, można znaleźć w osobnym artykule poświęconym temu zagadnieniu. Do samodzielnego ostrzenia łańcucha jest kompletny zestaw do ostrzenia łańcuchów sprzedawany w poręcznym etui. Mocno stępione lub uszkodzone zęby tnące najlepiej naostrzyć szlifierką elektryczną, która dodatkowo przywróci im prawidłowy kształt. Usługi ostrzenia wykonuje większość sklepów i punktów serwisujących sprzęt leśno–ogrodniczy. Łańcuch tnący można ostrzyć wielokrotnie, aż do osiągnięcia znacznika zużycia widocznego na górnej powierzchni zęba tnącego.

Jak wydłużyć żywotność nowego łańcucha tnącego?


Zanim zaczniesz pracować nowo kupionym łańcuchem tnącym warto, abyś wykonał kilka czynności, które znacznie wydłużą jego żywotność i zwiększą komfort podczas pracy twoją pilarką:


1) Na noc przed pierwszym użyciem łańcucha, zanurz go w oleju, aby pozwolić przeniknąć
mu do wszystkich elementów łańcucha tnącego.
2) Nigdy nie zakładaj nowego łańcucha na wyrobioną zębatkę napędową, która posiada
widoczne ślady użytkowania. Zębatkę napędową należy wymienić po całkowitym zużyciu
trzech łańcuchów tnących.
3) Przed rozpoczęciem pracy nowym łańcuchem uruchom pilarkę na kilka minut, niczego
nią nie tnąc, aby równomiernie rozprowadzić olej po całym układzie tnącym.
4) Podczas cięcia drewna okresowo sprawdzaj napięcie łańcucha i reguluj je w miarę potrzeby
po wystudzeniu układu tnącego pilarki.