Jak dobrać właściwą głowicę żyłkową do kosy?

Głowica żyłkowa jest elementem eksploatacyjnym kosy, który najszybciej ulega zużyciu, dlatego też jest najczęściej wymienianą częścią kosy spalinowej. Oryginalne głowice żyłkowe są zwykle drogie i nie zawsze dostępne w lokalnych sklepach. Natomiast większość zamienników jest produkowana w Chinach z właściwą do miejsca pochodzenia jakością, która nie gwarantuje długiego użytkowania. Ciekawe rozwiązanie w tej sytuacji proponuje właścicielom kos Oregon, który wprowadził do sprzedaży uniwersalne głowice żyłkowe, produkowane w Europie i Stanach Zjednoczonych.

Głowice do kos o małej mocy i podkaszarek

Jet-Fit Mini

Zastosowanie: trawniki, średniej wielkości trawa, chwasty
Zalecana pojemność silnika: poniżej 30cm3

Montaż: jak w standardowej głowicy za pomocą śrub dołączonych w zestawie


Uniwersalna 2-żyłkowa głowica do małych kos bez przekładni kątowej i podkaszarek zaprojektowana z myślą o pielęgnacji przydomowych trawników, podkaszaniu oraz koszeniu średniej wielkości traw i chwastów. Sprzedawana z zestawem śrub i nakrętek redukcyjnych umożliwiających montaż w większości kos z prostym lub wygiętym wysięgnikiem. Po dobraniu odpowiedniej śruby wystarczy wkręcić całą głowicę na wał napędowy przekładni. W głowicy Jet-Fit mini nie nawija się żyłki na bęben, lecz odcina się dwa równe kawałki o długości 20 cm i przekłada przez otwory wyposażone w niezawodną blokadę. Zaleca się stosowanie żyłek o profilu gwiazdkowym lub okrągłym o średnicy od 1.3 mm do 2.4 mm. To co wyróżnia tą głowicę żyłkową to niski profil umożliwiający równe koszenie blisko gruntu oraz niezawodna, prosta konstrukcja.

Głowica żyłkowa Jet-Fit Mini

zobacz w sklepie >>

Głowice do kos o małej i średniej mocy

Głowica Uniwersalna Mała

Zastosowanie: trawniki, wysokie trawy, chwasty, niewielkie zarośla
Zalecana pojemność silnika:
od 25 do 33cm3

Montaż: identyczny, jak w przypadku tarczy tnącej


Półautomatyczna głowica żyłkowa z uniwersalnym systemem montażu wyróżniająca się bardzo wytrzymałą konstrukcją i świetnym wyważeniem. Pasuje do większości kos z prostym wysięgnikiem o średnicy śruby wału 20.0 mm lub 25.4 mm. Zalecana do stosowania z żyłkami o grubości do 2.4 mm. Montuje się ją w identyczny sposób, jak tarczę tnącą – po rozłożeniu głowicy jej dolną część przytwierdza się do przekładni za pomocą podkładki i nakrętki. Nawinięcie nowej żyłki na bęben nie trwa dłużej niż pół minuty i nie wymaga demontażu głowicy. Wystarczy odciąć odpowiednią długość żyłki, przeciągnąć połowę przez oczka w korpusie i nawinąć na bęben za pomocą pokrętła. Ponadstandardową żywotność głowicy zapewniają grube ścianki obudowy wykonane z twardego technopolimeru oraz mosiężne oczka wyjścia żyłki.

Uniwersalna głowica żyłkowa 109 mm

zobacz w sklepie >>

Głowica Jet-Fit Semi Pro

Zastosowanie: wysokie trawy, chwasty, gęste zarośla
Zalecana pojemność silnika: od 25 do 40 cm3

Montaż: identyczny, jak w przypadku tarczy tnącej


2-żyłkowa aluminiowa głowica tnąca zaprojektowana do współpracy z ząbkowaną żyłką Flexi-Blade, która dzięki wzmocnionemu rdzeniowi i odpornemu poszyciu pozwala kosić gęstą i twardą roślinność bez uciążliwego zrywania się, pozostawiając po sobie równo skoszoną powierzchnię. Identyczny, jak w przypadku tarczy tnącej montaż oraz współpraca z większością popularnych na rynku żyłek nadają jej uniwersalny charakter. Wymiana zużytej żyłki zajmuje chwilę i polega na przełożeniu nowego 26 cm kawałka żyłki przez otwór z automatyczną blokadą. Rozwiązanie to likwiduje problem sklejania się żyłki lub łamania przy oczku podczas koszenia w trudnych warunkach.

Głowica żyłkowa Jet-Fit Semi-Pro

zobacz w sklepie >>

Głowice do kos o dużej mocy

Głowica Uniwersalna Duża

Zastosowanie: trawniki, wysokie trawy, grube chwasty, zarośla
Zalecana pojemność silnika: powyżej 33cm3

Montaż: identyczny, jak w przypadku tarczy tnącej


Profesjonalny model półautomatycznej głowicy uniwersalnej do kos o większej mocy. Współpracuje z żyłkami tnącymi o grubości do 3.0 mm. Konstrukcja i montaż jest identyczny, jak w przypadku małej głowicy uniwersalnej, od której odróżnia się większym bębnem do nawijania żyłki i mocniejszym, aluminiowym pokrętłem. Większy rozmiar to także większa waga, dlatego nie zaleca się jej stosowania w kosach o pojemności skokowej silnika poniżej 33cm3. Gruba technopolimerowa obudowa oraz mosiężne oczka wyjścia żyłki zapewniają długi okres bezawaryjnego użytkowania.

Uniwersalna głowica żyłkowa 130mm

zobacz w sklepie >>

Jet-Fit Pro

Zastosowanie: wysokie trawy, grube chwasty, gęste zarośla, krzaki
Zalecana pojemność silnika: powyżej 33cm3

Montaż: identyczny, jak w przypadku tarczy tnącej

Aluminiowa 4-żyłkowa głowica Oregon Jet-Fit Pro to rozwiązanie do najbardziej wymagających użytkowników i najtrudniejszych prac ogrodowych, gospodarczych lub leśnych. Cztery oddzielnie zakładane kawałki żyłki wirują na dwóch różnych poziomach, dzięki czemu ścinają i jednocześnie rozdrabniają koszone rośliny. Razem z żyłką Flexi-Blade lub żyłką TechniBlade radzą sobie z wykaszaniem gęstych zarośli a nawet krzewów o bardzo twardych łodygach o grubości do 20 mm. Stanowią wygodną alternatywę dla stalowych tarcz tnących. Jeżeli kosa umożliwia montaż tarczy tnącej, to z pewnością pozwala na założenie głowicy Jet-Fit, montowaną na kosie w identyczny sposób. Śrubę montażową zasłania się pokrywą dolną wykonaną z tworzywa lub opcjonalnie z aluminium. Jako jedyna głowica na rynku pozwala na koszenie najgrubszymi żyłkami TechniBlade o średnicy 5.0, 6.0 lub 7.0 mm lub żyłkami Flexiblade o grubości 4.0 mm.

Głowica żyłkowa Jet-Fit Pro

zobacz w sklepie >>