Jak dobrać nóż do kosiarki spalinowej?


Nawet najlepsze noże do kosiarek zużywają się lub ulegają uszkodzeniu wskutek bieżącej eksploatacji. Gdy kolejne ostrzenie nie ma już sensu lub dalsze używanie noża grozi w najlepszym wypadku uszkodzeniem kosiarki, najwyższy czas rozejrzeć się za nowym ostrzem. Jeżeli uważasz, że drobne wygięcie lub wyszczerbienie noża niczemu nie szkodzi, to miej na uwadze, że takie uszkodzenie skutkuje złym wyważeniem noża, które pracując mocno obciąża silnik oraz elementy napędowe, co może prowadzić w rezultacie do ich zniszczenia.

Jeżeli miałeś już okazję kupować nóż tnący do kosiarki spalinowej lub elektrycznej, na pewno spotkałeś się z problemem dostępności odpowiednika swojego starego ostrza. Praktycznie każdy producent kosiarek montuje w swoich urządzeniach noże własnego projektu i nie istnieją w tym obszarze żadne standardy. Praktyka ta ma na celu wykluczenie opłacalności produkcji zamienników noży, które mogłyby stanowić konkurencję dla części wytwarzanych przez producentów maszyn. Żaden sklep nie jest w stanie zgromadzić w ofercie wszystkich modeli noży tnących, dlatego znalezienie nowego ostrza może okazać się bardzo czasochłonnym zadaniem. W tej sytuacji użytecznym rozwiązaniem wydają się uniwersalne noże do kosiarek, które z powodzeniem zastępują większość tych oryginalnych. Najważniejsze, aby nowy nóż uniwersalny miał podobną długość co stary, identyczne otwory montażowe oraz właściwy profil. Pozostałe różnice mają na celu głównie odróżnienie się od rynkowej konkurencji.

Długość noża do kosiarki


Długość noża do kosiarki

Długość noża tnącego mierzymy po przekątnej od lewej do prawej krawędzi. Różnica w długości nowego noża nie powinna przekraczać 1cm w porównaniu ze starym ostrzem, a odstęp od krawędzi obudowy kosiarki nie powinien być mniejszy niż 1,5 cm. Zakres długości uniwersalnych noży tnących obejmuje najbardziej popularne rozmiary: 15’’(37.5 cm), 16’’(40.0 cm), 17’’(42.5 cm), 18’’(45.1 cm), 19’’(47.6 cm), 20’’(50,2 cm), 21’’(53.7 cm) oraz 22’’(55.2 cm). Wszystkie noże uniwersalne mają identyczną szerokość i grubość, które wynoszą odpowiednio 5,6 cm i 3 mm.

Średnica otworu wewnętrznego i rozstaw otworów bocznych

Otwór montażowy noża do kosiarki


Wewnętrzny otwór montażowy musi być identyczny ze średnicą śruby napędowej. Aby ułatwić dopasowanie właściwego noża, wszystkie ostrza uniwersalne są sprzedawane z zestawem złączek redukcyjnych o średnicy: 10.0mm, 12.7mm, 16.0mm, oraz 18.0 mm. Oryginalny rozmiar otworu montażowego wynosi 23.0 mm. Prostokątne otwory boczne z zaokrąglonymi krawędziami pozwalają dopasować uniwersalne noże do kosiarek z piastami o rozstawie wypustek bocznych pomiędzy 45 a 80 mm.

Profile noży do kosiarek


Spośród noży tnących możemy wyróżnić następujące rodzaje:
- noże proste – posiadające prosty profil z lekko wygiętymi końcami są zalecane do kosiarek bez kosza zbierającego,
ponieważ mają mniejszą siłę odrzutu trawy do tyłu.

Uniwersalne noże proste do kosiarek
- noże profilowane – dzięki dodatkowemu wygięciu łopatek wytwarzają większą siłę odśrodkową podczas koszenia,
przez co trawa jest wyrzucana ze znacznie większą siłą. Są polecane do kosiarek z tylnym koszem zbierającym,
do którego trafi niemal cała skoszona trawa.
Uniwersalne noże profilowane do kosiarek
- noże proste lub profilowane z funkcją mulczowania (mielenia) – ich ząbkowane brzegi kierują przepływ
powietrza pod korpus kosiarki, przez co wirująca wewnątrz trawa jest kilkukrotnie mielona zanim opadnie na ziemię.

Uniwersalne noże mulczujące do kosiarek

Jeżeli znasz już długość swojego starego noża do kosiarki, wielkość i rozstaw otworów montażowych oraz właściwy profil z łatwością znajdziesz właściwe ostrze na stronie www.oregon.pl/5232-noze-tnace-do-kosiarek.

Produkty powiązane