Jak odpowiednio naciągnąć łańcuch tnący?

w kategorii: Dla drwali i pilarzy

Odpowiednio napięty łańcuch na prowadnicy jest podstawą do przedłużenia żywotności całego układu tnącego. Dzięki kilku wskazówkom możesz skutecznie uniknąć dodatkowych kosztów i problemów związanych pracą pilarki.

Ważna wskazówka

Nie należy regulować napięcia łańcucha tnącego bezpośrednio po zakończeniu pracy pilarką.
Siły tarcia nagrzewają pracujący łańcuch, co w efekcie powoduje jego wydłużenie. Napinanie łańcucha w tym stanie spowoduje, że po ostygnięciu może okazać się, że jest on zbyt mocno napięty.
Przed dokonaniem regulacji układ tnący powinien ostygnąć. Należy także pamiętać, aby podczas wszystkich prac konserwacyjnych zawsze używać rękawic ochronnych, które chronią przed przypadkowym skaleczeniem ostrym łańcuchem tnącym.

Przed przystąpieniem do napinania łańcucha w pierwszej kolejności wyłącz silnik pilarki - w przypadku pilarek elektrycznych odłącz pilarkę z gniazdka zasilającego.

Jak dokonać regulacji napięcia łańcucha krok po kroku

Krok 1

Poluzuj nakrętki mocujące prowadnicę.

Krok 2

Unieś lekko końcówkę prowadnicy pilarki i utrzymuj ją w tej pozycji podczas napinania.

Krok 3

Dokręcaj śrubę regulującą napięcie tak długo, aż ogniwa łączące na spodniej stronie prowadnicy będą do niej przylegały.

Krok 4

Unieś lekko końcówkę prowadnicy do góry i przykręć najpierw tylną nakrętkę mocującą prowadnicę, a potem przednią.

Krok 5

Wykonaj próbę zatrzaśnięcia. Chwyć łańcuch tnący w połowie długości dolnej krawędzi prowadnicy, odciągnij ją i puść. Łańcuch powinien wrócić do poprzedniego położenia i nadal ściśle przylegać do prowadnicy.

Krok 6

Sprawdzaj stan napięcia łańcucha tnącego podczas pracy pilarką, szczególnie podczas pierwszych 30 minut. Jeżeli napięcie łańcucha zmniejszyło się, zatrzymaj silnik, ostudź układ tnący i wyreguluj ponownie napięcie piły.


Stosuj rękawice ochronne w celu uniknięcia okaleczenia.

Aby sprawdzić naciąg uchwyć piłę łańcuchową w środku prowadnicy, odciągnij ją w dół i puść. Łańcuch powinien wrócić do poprzedniego położenia i nadal silnie przylegać do prowadnicy.


Ważne informacje:
Jeżeli używasz prowadnicy z końcówką gwiazdkową pamiętaj, że napięcie musi być większe niż w przypadku prowadnicy z końcówką ślizgową.

Podczas pracy sprawdzaj często stan napięcia łańcucha tnącego, szczególnie podczas pierwszych 30 minut.
Jeżeli naprężenie łańcucha tnącego zmniejszyło się, zatrzymaj silnik, ostudź piłę i wyreguluj naprężenie łańcucha ponownie.

Pamiętaj, że odpowiednio naciągnięty łańcuch przylega do prowadnicy tak dobrze, że przy próbie jego ręcznego wyciągnięcia - ogniwa tnące nie wychodzą całkowicie z rowka prowadnicy.

Używaj rękawic ochronnych w celu uniknięcia okaleczenia dłoni.


Produkty powiązane