Jak przedłużyć żywotność łańcucha tnącego w pilarce?

w kategorii: Dla drwali i pilarzy

Zastanawiasz się jak przedłużyć żywotność łańcucha tnącego? Być może jest coś o czym nie wiesz, a co pozwoli Ci zaoszczędzić od kilku do kilkuset złotych rocznie?
Przeczytaj poniższy artykuł, w którym umieściliśmy kilka wskazówek jak zadbać o to, aby łańcuch tnący mógłbyć używany jak najdłużej.

Na początek kilka dobrych rad dla tych, którzy dopiero co kupili nowy łańcuch tnący:

  • Nowy łańcuch przed pierwszym użyciem najlepiej zanurzyć w oleju na kilka godzin. Olej przeniknie do wszystkich elementów łańcucha tnącego co wydłuży żywotność całego układu tnącego pilarki.
  • Nigdy nie zakładaj nowego łańcucha na wyrobioną zębatkę napędową, która posiada widoczne ślady użytkowania. Zębatkę napędową należy wymienić po całkowitym zużyciu trzech łańcuchów tnących
  • Przed rozpoczęciem pracy nowym łańcuchem uruchom pilarkę na kilka minut, niczego nią nie tnąc, aby równomiernie rozprowadzić olej po całym układzie tnącym
  • Podczas cięcia drewna okresowo sprawdzaj napięcie łańcucha i reguluj je w miarę potrzeby po wystudzeniu układu tnącego pilarki

Napięcie łańcucha tnącego

Spośród wielu możliwych czynników najwięcej problemów z prawidłowym funkcjonowaniem piły spalinowej jest spowodowanych nieprawidłowym napięciem łańcucha tnącego.
Nieprawidłowo napięty łańcuch tnący może powodować szereg problemów takich jak: zrywający się łańcuch, układ tnący nie jest prowadzony po linii prostej, wyciąganie się łańcucha tnącego.

Na temat prawidłowego naciągania łańcucha tnącego w pilarce można pisać bardzo dużo. Jedną z podstawowych zasad jest, aby ogniwa prowadzące pilarki po naciągnięciu łańcucha nie wychodziły po za rowek prowadnicy.

Więcej na temat naciągania łańcucha tnącego znajdziesz w artykule: Jak naciągnąć łańcuch tnący w pilarce?

Smarowanie układu tnącego

W trakcie pracy pilarki do układu tnącego stale musi być dostarczany olej do smarowania łańcucha. Brak lub niewystarczające smarowanie zwiększa tarcie, powoduje przegrzanie prowadnicy i łańcucha, przyspieszając tym zużycie układu tnącego. Zwiększa to w konsekwencji możliwość powstania awarii i skraca żywotność elementów układu tnącego.

Jak zapewnić właściwe smarowanie łańcucha tnącego?

  • Uzupełniaj zbiornik z olejem za każdym razem, kiedy napełniasz zbiornik z benzyną.
  • Używaj tylko czystego oleju przeznaczonego do smarowania układu tnącego, unikaj olejów przepracowanych lub przeznaczonych do innych celów.
  • Upewnij się, czy w czasie pracy olej jest doprowadzany do układu tnącego i regularnie oczyszczaj z brudu i trocin otwór do smarowania łańcucha i rowek prowadnicy.

Wysokość ogranicznika głębokości

Ogranicznik głębokości łańcucha tnącego decyduje przede wszystkim o wydajności i bezpieczeństwie pracy, dlatego jego wysokość i kształt muszą być dokładnie wyregulowane. Za wysoki lub zniekształcony ogranicznik głębokości sprawi, że spod łańcucha zamiast równych trocin będzie wysypywał się drobny pył. Regulacji ogranicznika głębokości można w prosty sposób dokonać samodzielnie za pomocą przymiaru do szlifowania ograniczników oraz pilnika płaskiego. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć w artykule poświęconym prawidłowemu ostrzeniu łańcucha tnącego.

Ostrzenie łańcucha tnącego

Pilarka z ostrym łańcuchem tnącym wykona swoją pracę za ciebie. Stępiony łańcuch znacząco wydłuży czas potrzebny do wykonania pracy i przyczyni się do szybszego zużycia układu tnącego. Lekko stępiony łańcuch można naostrzyć okrągłym pilnikiem o odpowiedniej średnicy z dołączonym do niego prowadnikiem. Instrukcję, jak należy prawidłowo naostrzyć łańcuch tnący, można znaleźć w osobnym artykule poświęconym temu zagadnieniu. Do samodzielnego ostrzenia łańcucha jest kompletny zestaw do ostrzenia łańcuchów sprzedawany w poręcznym etui. Mocno stępione lub uszkodzone zęby tnące najlepiej naostrzyć szlifierką elektryczną, która dodatkowo przywróci im prawidłowy kształt. Usługi ostrzenia wykonuje większość sklepów i punktów serwisujących sprzęt leśno–ogrodniczy. Łańcuch tnący można ostrzyć wielokrotnie, aż do osiągnięcia znacznika zużycia widocznego na górnej powierzchni zęba tnącego.

Produkty powiązane

Komentarze