Jak przygotować trawnik na wiosnę?

Wiosna to pora kiedy wszystko budzi się do życia, w tym również trawnik w Twoim ogrodzie, który po zimie wymaga kilku podstawowych zabiegów aby znowu zachwycać swoją gęstością oraz kolorem. Niestety trawa po chłodnym, zimowym okresie często niszczeje, co sprzyja powstawaniu pleśni. Trawnik w takim stanie nie prezentuje się dobrze, a pozostawiony bez opieki przysporzy w niedalekiej przyszłości tylko więcej pracy. Dlatego w okolicach marca, kwietnia (w zależności do warunków pogodowych) warto przeprowadzić pierwsze zabiegi pielęgnacyjne, których wyraźne rezultaty widoczne będą już po kilku tygodniach.

Poniżej podpowiadamy jak w 8 prostych krokach skutecznie zadbać o trawnik po zimie i przygotować go na zbliżający się sezon.

1. Usuń zniszczoną, zalegającą trawę.

Oczyszczenie trawnika po zimie przy pomocy noża wertykulacyjnego OREGON
Zniszczona, sucha, pożółkła i zaległa trawa ogranicza wchłanianie wody przez glebę oraz utrudnia wyrastanie nowej trawy. Dlatego tak ważne jest aby w pierwszej kolejności usunąć zalegającą trawę oraz chwasty, po prostu starannie grabiąc zniszczone miejsca trawnika lub w przypadku dużej powierzchni korzystając z wertykulatora tj. specjalnego urządzenia do oczyszczania gleby.

Czynność tą można ułatwić wykorzystując w kosiarce wertykulacyjny nóż OREGON, który podczas koszenia dodatkowo oczyszcza trawnik i pomaga w usuwaniu mchu.
 

2. Napowietrz glebę.

Dostarczenie glebie powietrza to zabieg, dzięki któremu gleba będzie lepiej przyswajać wodę oraz składniki odżywcze, a trawa będzie lepiej rosnąć. W celu odpowiedniego napowietrzenia trawnika, całą jego powierzchnię nakłuj na głębokość 7 - 10 cm, używając do tego np. wideł. Widły wbijaj pionowo i lekko poruszaj w przód i tył, aby nieco powiększyć wykonany otwór. W ten sposób napowietrz całą powierzchnie trawnika, wykonując otwory co 10 – 15 cm. Tak przygotowaną murawę posyp cienką warstwą zasypki, czyli specjalnej mieszanki piasku. Dzięki temu znacząco poprawisz strukturę gleby oraz zapewnisz jej odpowiedni dostęp do tlenu.

Areację gleby, czyli napowietrzanie można wykonać również za pomocą aeratora, czyli specjalnego walca z kolcami.

Przy często eksploatowanym trawniku, warto wykonać zabieg aeracji 2 - 3 razy w roku, co zapewni glebie oraz trawnikowi odpowiednie dotlenienie i prawidłowe ukorzenienie.

3. Załataj dziury w trawniku.

W miejscach, w których nie rośnie nowa, świeża trawa i wyraźnie widoczne są puste przestrzenie w Twoim trawniku, spulchnij lub przekop ziemię wykorzystując do tego celu widły, motyczkę, łopatę czy przy większych powierzchniach glebogryzarkę. Następnie dosiej trawę używając do tego mieszanki nawozu startowego lub własnej mieszanki nasion i ziemi. W przypadku kiedy gleba pod trawnikiem jest zwięzła, czyli twarda i trudna do spulchnienia, wymieszaj ją z piaskiem i wyrównaj powierzchnie.

Pamiętaj aby regularnie nawozić murawę. Ważne, żeby przed nawożeniem trawnik był skoszony i oczyszczony z pozostałości ściętej trawy.

4. Pierwsze koszenie.

Gdy trawa wypuści pierwsze źdźbła czas na pierwsze koszenie, które powinno być wykonywane w dobrych warunkach pogodowych, kiedy trawa jest sucha. Pamiętaj aby kosić maksymalnie do 1/3 wysokości trawy i nie przyciąć jej za nisko, gdyż może to osłabić młodą trawę lub zahamować jej wzrost np. 6cm trawę skracamy do 4cm.

Pamiętaj aby użyć  dobrze naostrzonego noża do kosiarki lub żyłki do kosy o agresywnym i ostrym przekroju aby nie uszkodzić młodego i delikatnego trawnika!

 

5. Regularnie koś trawnik i usuwaj chwasty.

Jak kosić trawnik na wiosnę?
Regularne koszenie murawy to podstawa estetycznego ogrodu, dlatego pamiętaj o stałym koszeniu i nie daj trawnikowi wymknąć się spod kontroli. Dodatkowo spryskaj trawnik preparatem niszczącym rośliny dwuliścienne. Dzięki tym zabiegom osłabisz chwasty i nie pozwolisz im na dogodny rozwój, co w rezultacie zaowocuje pięknym i zdrowym trawnikiem pozbawionym chwastów.
 


Jeżeli pracując w ogrodzie cenisz sobie ciszę i wygodę, idealnym narzędziem do regularnej pielęgnacji trawnika będzie kosiarka akumulatorowa, której mobilność i niewielka waga znacząco ułatwi twoją prace, a brak benzyny oraz spalin umożliwi zdrowy i szybki rozwój roślin w ogrodzie.
 
 

6. Dbaj o odpowiednie nawodnienie trawnika.

Młoda trawa, zwłaszcza w okresie wiosennym jest bardziej wrażliwa na przesuszenie dlatego bardzo ważne jest jej regularne podlewanie. Trawnik podlewaj rozproszonym strumieniem, rób to rzadziej ale intensywnie. Najlepsza pora na podlewanie trawnika to wczesny poranek lub późne południe, tak aby trawa miała czas na przyswojenie wody przed nocą.

Ważne! Jeśli trawnik jest przesuszony podlewaj go delikatnie, sukcesywnie zwiększając ilość wody w kolejnych podejściach. Nagłe zalanie, wysuszonego trawnika, dużą ilością wody może go zniszczyć.

7. Usuń niechciany mech.

Jeśli Twój trawnik położony jest w miejscu wilgotnym z utrudnionym dostępem do światła to może być on atakowany przez mech, który znacznie ograniczy dostarczanie do trawy składników niezbędnych do życia i prawidłowego rozwoju. W takim przypadku posyp trawnik dodatkową warstwą piasku (ok. 0,5cm grubości) oraz zapewnij trawie jak najwięcej słońca np. usuwając krzaki lub gałęzie innych roślin ograniczających dostęp do światła.

Jeżeli to nie pomoże, zastosuj nawóz z dodatkiem żelaza lub specjalną odżywkę do trawy, wspomagającą usuwanie uporczywego mchu.

8. Używaj odpowiednich narzędzi.

W zależności od wykonywanej pracy, warunków oraz miejsca, dobierz odpowiednie narzędzia. Pracuj mądrze. Pamiętaj czas spędzony w ogrodzie lub na działce, bez względu czy poświęcony na pracę, czy na odpoczynek powinien sprawiać przyjemność.

Dlatego jeżeli do skoszenia masz stosunkowo niewielki, równy obszar, bez wielu przeszkód, wybierz kosiarkę. Natomiast jeżeli posiadasz duży ogród, z wieloma trudno dostępnymi miejscami np. wokół drzew, blisko elewacji domu, ogrodzenia itp. to lepszą opcją może okazać się mechaniczna  kosa lub podkaszarka. W przypadku drugiego rozwiązania, starannie dobierz odpowiednią żyłkę tnącą. Do młodego, delikatnie ukorzenionego trawnika wybierz ostrą żyłkę o przekroju np. gwiazdki taką jak NYLIUM STARLINE, z kolei do dojrzałego wieloletniego trawnika lub nieco większych zarośli odpowiednia będzie wytrzymalsza żyłka o przekroju okrągłym np. OREGON DUOLINE. Więcej porad na temat jak dobrać właściwą żyłkę do kosy znajdziesz w innym wpisie na naszym blogu.

 

Jeżeli ogród to Twoje oczko w głowie i zależy Ci na jak najbardziej estetycznym wyglądzie, to czeka cię krawędziowanie, czyli wyznaczenie wyraźnych i schludnych granic pomiędzy trawnikiem a pozostałymi elementami ogrodu jak np. ścieżki, klomby na kwiaty lub grządki dla warzyw. W tym przypadku najbardziej pomocna będzie krawędziarka. Optymalnym rozwiązaniem przy pielęgnacji trudno dostępnych miejsc oraz wyznaczaniu granic ogrodu jest  akumulatorowa kosa OREGON ST275 z funkcją krawędziowania, którą wykonasz obydwie czynności bez potrzeby zmiany narzędzi. Oczywiście jeżeli bardzo lubisz spędzać długie godziny w ogrodzie, zwłaszcza na kolanach ;) wówczas prace związane z krawędziowaniem możesz wykonać ręcznie np. odpowiednimi nożycami.

 

Postępując zgodnie z powyższymi wskazówkami, możesz być pewny, że odpowiednio zadbałeś o trawnik po zimie i już niedługo będziesz mógł się cieszyć pięknym, gęstym, zielonym i co najważniejsze naturalnym dywanem w Twoim ogrodzie.

 

Komentarze