Brak produktów
Dodaj produktów za 0,00 zł , aby uzykać Wysyłkę za 0 zł!
Zakup odpowiedniego łańcucha tnącego, pasującego do posiadanego modelu piły spalinowej wydaje się trudnym zadaniem ze względu na mnogość nazw, symboli i parametrów. Wystarczy jednak lepiej poznać znaczenie kilku z nich, aby zostać ekspertem od doboru łańcuchów tnących.
Łańcuchy marki Oregon można stosować w pilarkach wszystkich producentów, zarówno w popularnych maszynach takich jak Stihl, Husqvarna i Makita, jak również w rzadziej użytkowanych pilarkach McCulloch, Ryobi czy Partner. Konieczne jest tylko dopasowanie łańcucha o właściwej podziałce, grubości i długości mierzonej ilością ogniw prowadzących.
Często zdarza się, że rozpoznanie parametrów technicznych łańcucha tnącego jest dość trudne, dlatego przedstawiamy poniżej krok po kroku w jaki sposób dobrać odpowiedni łańcuch.
Podziałka łańcucha tnącego – czyli odległość pomiędzy osiami pierwszego i trzeciego nita (w dowolnym miejscu piły łańcuchowej) dzielona przez dwa i wyrażona w calach. Podziałka dla wszystkich elementów układu tnącego (łańcucha, prowadnicy i bębna sprzęgła) musi być taka sama.
Grubość ogniw prowadzących – mierzona w części ogniwa wchodzącego do rowka prowadnicy. Standardowa grubość ogniwa dla pilarek łańcuchowych wynosi: 1.3 mm (0.05"), 1.5 mm (0.058"), 1.6 mm (0,063").
Ilość ogniw prowadzących – można łatwo ustalić, licząc ogniwa łańcucha poruszające się w rowku prowadnicy. Ich ilość zależy od długości używanej prowadnicy i za wyjątkiem łańcuchów o nieparzystej liczbie ogniw prowadzących jest ich dwa razy więcej niż zębów tnących łańcucha.
Praktycznie każdy łańcuch tnący posiada specjalne oznaczenie producenta, które pozwala w szybki sposób określić jego parametry takie jak podziałka, grubość łańcucha (ogniwa prowadzącego wchodzącego w rowek prowadnicy).
Oznaczenie łańcucha widoczne jest zazwyczaj w dolnej części łańcucha (na ogniwie prowadzącym). Składa się ono z cyfr lub liter.
Na zdjęciu obok, widoczna jest wybita cyfra 91 - oznacza to, że odpowiedni łańcuch posiada parametry takie jak:
Podziałka: 3/8 cala oraz Grubość: 1,3mm
Sprawdź pełną tabelę oznaczeń
Jeśli oznaczenie łańcucha nie widnieje w naszej tabeli, lub jest jego odczyt jest niemożliwy, poszukaj parametrów łańcucha w dołączonej do pilarki instrukcji obsługi (możesz poszukać jej także w internecie), na tabeli znamionowej umieszczonej na pilarce lub na prowadnicy.
Jeśli poszukiwania parametrów łańcucha takich jak podziałka czy grubość ogniwa nie zakończyły się do tej pory sukcesem to zostaje jeszcze szansa na samodzielne zmierzenie parametrów łańcucha. Pamiętaj, że odpowiedni pomiar najlepiej wykonać specjalistycznym narzędziem takim jak suwmiarka lub specjalny przymiar do łańcuchów tnących.
Na zdjęciu obok widoczny jest przymiar ułatwiający pobieranie parametrów z łańcucha tnącego.
Przymiar dostępny jest w zestawie do ostrzenia łańcucha tnącego
Pomiaru możesz dokonać przymiarem lub suwmiarką
3/8 cala (m.in. łańcuchy z serii 91VXL, 73LPX)
Odległość pomiędzy trzema nitami to ok. 19 mm
0,325 cala (m.in. łańcuchy z serii 21LPX)
Odległość pomiędzy trzema nitami to ok. 16,5 mm
popularny lekki łańcuch tnący stosowany w małych pilarkach
łańcuch najczęściej stosowany w mocniejszych pilarkach łańcuchowych
łańcuch najczęściej stosowany w pilarkach marki Sithl ®
Ostatnie cyfry w symbolu łańcuchów tnących Oregon dostępnych w ofercie sklepu oznaczają jego długość. Na przykład: 056E wskazuje łańcuch o długości 56 ogniw prowadzących.
Ogniwa prowadzące to ząbki łańcucha poruszające się w rowku prowadnicy podczas pracy pilarki. Samodzielne policzenie ogniw prowadzących to najbezpieczniejszym sposób na dobranie łańcucha o odpowiedniej długości.
Ogniwo prowadzące łańcucha tnącego jest to ogniwo, które wchodzi i porusza się w rowku prowadnicy.
Pomimo, że łańcuch tnący może odpowiadać modelowi Twojej pilarki, jego długość jest uzależniona od długości założonej prowadnicy.
W celu dobrania łańcucha odpowiedniej długości:
Jeśli po przeczytaniu powyższego artykułu nadal nie jesteś pewien w jaki sposób wybrać odpowiedni łańcuch tnący, zapraszamy do kontaktu z naszym działem obsługi klienta.
Porad udzielamy telefonicznie, mailowo, a także poprzez kontakt na Facebook-u
Zachęcamy do zadawania pytań i wyrażania opinii na temat powyższego artykułu także w komentarzach.