Jak zadbać o trawnik w czasie upałów i suszy?Lato trwa w najlepsze, a razem z nim przez kraj przelewa się nieustająca fala upałów. Słoneczne i gorące wakacje to czas, w którym musimy uważać nie tylko na siebie ale również zadbać o nasz trawnik. Poniżej przedstawiamy kilka praktycznych porad, które pomogą w odpowiedniej pielęgnacji trawnika, w tak nie sprzyjających warunkach atmosferycznych.

  • Podlewaj trawnik 2-3 razy w tygodniu, głównie w godzinach wczesno porannych lub wieczornych. Unikaj podlewania w dzień, gdyż duża różnica temperatury powoduje szybkie odparowywanie wody, nie pozwalając jej wchłonąć w darń. Dodatkowo krople wody zbierające się w dzień na trawie, paradoksalnie mogą przyczynić się do jej przypalenia, działając jak soczewki, skupiające ostre promienie słońca.

  • Oczyść trawnik z resztek roślin i liści. Dzięki temu dotlenisz darń oraz ułatwisz przenikanie wody w głąb trawy, co sprzyja jej regeneracji.

  • Mimo wolnego przyrostu trawy podczas suszy, często i systematycznie koś trawnik. Dzięki temu zagęścisz i odmłodzisz trawę oraz zapobiegniesz jej zakwitaniu, które jeszcze bardziej ograniczyłoby wzrost trawy.

  • Trawnik koś wyłącznie ostrym nożem lub żyłką o przekroju np. gwiazdki lub kwadratu. Zapewni to precyzyjne cięcie oraz równą i nie poszarpaną krawędź trawy, zapobiegając tym samym niszczeniu trawy w miejscu cięcia, które przyspieszyłoby proces zsychania jej końcówek.

  • Koś głównie rano lub wieczorem, kiedy źdźbła trawy są sprężyste. Przyspieszy Ci to pracę oraz poprawi jej jakość.

  • Jednorazowo nie ścinaj więcej niż połowę wysokości trawy, nawet po dłuższej przerwie (np. urlopie). Gdy trawa urośnie zbyt wysoka, koś ją parokrotnie, w odstępach kilku dni, osiągając zamierzoną wysokość stopniowo. Zbyt niskie koszenie sprawia, że odsłonięte zostają delikatne części trawy, które zostaną przypalone przez słońce.

  • Nie zapomnij o nakryciu głowy podczas pracy, regularnych przerwach, nawadnianiu organizmu i oczywiście zasłużonym relaksie np. w leżaku na idealnie przystrzyżonym trawniku.

Produkty powiązane

Komentarze