Zerwanie łańcucha Harvestera

W poniższym artykule zawarto najważniejsze informacje na temat procesu zerwania łańcucha tnącego zmechanizowanych maszyn do pracy w lesie, takich jak Harvestery oraz kika porad odnośnie bezpiecznej pracy z ich wykorzystaniem. Przedstawione informacje przeznaczone są głównie dla profesjonalnych użytkowników zmechanizowanego sprzętu do cięcia drewna.

Harvester - łańcuch i prowadnica do harvestera Oregon

Ryzyko zerwania łańcucha i ewentualnego wyrzucenia odłamków łańcucha to niezwykle ważny temat w branży drzewnej jak i wśród producentów zmechanizowanych maszyn do pracy w lesie oraz układów tnących do tych maszyn, który jest obecnie dokładnie analizowany. Wiele już wiadomo na temat przyczyn, skutków i sposobów procesu minimalizowania obrażeń powstałych na skutek wyrzutu części zerwanego łańcucha. Jednak wciąż pozostaje wiele do zbadania i zrobienia w tych kwestiach, dlatego postaramy się na bieżąco aktualizować informacje zawarte w tym artykule, w związku z czym zachęcamy zainteresowanych tematem do śledzenia tego wątku.

WAŻNE

Aby zminimalizować ryzyko zerwania łańcucha i potencjalnego zranienia podczas pracy Harvestera postępuj zgodnie z instrukcjami bezpieczeństwa. Bądź absolutnie pewny, że zrozumiałeś w pełni instrukcję obsługi dostarczoną z urządzeniem. Postępuj zgodnie z zaleceniami i instrukcjami podanymi przez producenta sprzętu. Poniższe informacje są przeznaczone do uzupełnienia, a nie zastąpienia informacji zawartych w instrukcji obsługi konkretnego sprzętu do pracy w lesie.

Zagrożenie zerwania łańcucha do harvesteraNa czym polega zerwanie łańcucha?

Zerwanie łańcucha podczas pracy może spowodować, że jego części zostaną wyrzucone z dużą prędkością. Sytuacja ta jest zagrożeniem poważnego zranienia lub śmierci. Zerwanie łańcucha występuje zwykle w okolicach napędu łańcucha urządzenia tnącego ale może również zdarzyć się to w obszarze noska prowadnicy.

Badania wykazują, że średnio 1 na 50 zerwanych łańcuchów powoduje wyrzucenie odłamków, które mogą być przyczyną groźnego urazu.

Skutki zerwania łańcucha do Harvestera

Jak powstaje i jak przebiega zerwanie łańcucha?

Poniższa animacja przedstawia jak powstaje i jak przebiega zerwanie łańcucha tnącego zmechanizowanych maszyn do pracy w lesie takich jak Harvester.

Możemy wyróżnić trzy etapy zerwania łańcucha harvestera.

1. Po pierwsze, zerwanie ogniwa powoduje rozłączenie łańcucha, podczas którego powstają dwa końce łańcucha. Zerwanie ogniwa powoduje rozłączenie łańcucha harvestera
2. Następnie jeden koniec łańcucha przesuwa się w kierunku koła napędowego lub noska prowadnicy i uzyskuje znaczne przyspieszenie, przenosząc ogromną energię. Ruch ten można porównać do ruchu końcówki bata. Przesunięcie jednego końca łańucha przy znacznym przyspieszeniu
3. Takie naprężenie powoduje kolejne zerwanie ogniwa. Towarzyszy temu wyrzucenie odłamków łańcucha z ogromną (ponaddźwiękową) prędkością. Zerwanie kolejnych ogniw i wyrzucenie odłamków łańcucha harvestera.

Strefa rażenia odłamków zerwanego łańcucha.

Zerwanie łańcucha może spowodować, że jego części wyrzucone zostaną w wielu kierunkach, zwłaszcza w kierunku płaszczyzny pracy prowadnicy. Strefy rażenia wyrzuconych odłamków zerwanego łańcucha przedstawiono na poniższej ilustracji.

Strefy rażenia odłamków zerwanego łańcucha harvestera

W jaki sposób operator może zmniejszyć ryzyko zerwania łańcucha?

1. Operator i obserwatorzy nie powinni przebywać w płaszczyźnie pracy prowadnicy gdy łańcuch jest w ruchu.

2. Szyba kabiny urządzenia powinna być odpowiednio wzmocniona i zabezpieczona. (min. grubość szyby 19 mm, materiał: poliwęglan / akryl - LEXGARD MP750)

3. Prędkość łańcucha nie może być większa niż 40 m/s dla łańcuchów Harvester OREGON® o podziałce ,404” oraz nie większa niż 35 m/s dla łańcuchów Harvester OREGON® o podziałce ¾”.

4. Zabezpieczenie przeciwko zerwaniu łańcucha powinno być instalowane w pobliżu koła napędowego.

5. Obserwatorzy powinny przebywać co najmniej 70 metrów od pracującego urządzenia.

6. Łańcuchy powinny być często kontrolowane. Pęknięte lub uszkodzone łańcuchy należy wycofać z użytku.

7. Zawsze używaj nowych ogniw OREGON® do skuwania łańcuchów OREGON®.

8. Zalecamy, by wyrzucić łańcuch przy drugim zerwaniu.

9. Nie używaj tępych i zużytych łańcuchów.

10. Zawsze staraj się ostrzyć łańcuchy OREGON® według specyfikacji fabrycznej OREGON®.

11. Utrzymuj prawidłowe smarowanie łańcucha i prowadnicy.

12. Utrzymuj właściwe napięcia łańcucha.

13. Wymieniaj kółka napędowe, gdy mają widoczne oznaki zużycia.

Czy można wyeliminować ryzyko zerwania łańcucha podczas pracy harvester’em?

Nie! Operator musi zawsze liczyć się z możliwością zerwania łańcucha i ryzykiem związanym z taką sytuacją.

Wynika to z kilku powodów:

1) Prawidłowo zaprojektowane osłony i tarcze chroniące przed wyrzuceniem odłamków łańcucha po jego zerwaniu zmniejszają niebezpieczeństwo związane z zerwaniem łańcucha w okolicach napędu. Jednak obecnie nie znany jest sposób aby umieścić podobne osłony w okolicy noska prowadnicy bez znacznego zakłócenia procesu cięcia. Dlatego zerwanie łańcucha w okolicy noska prowadnicy wciąż stanowi duże ryzyko wystrzelenia odłamków łańcucha z olbrzymią prędkością.

2) Mimo, iż zaleca się obserwatorom i osobom postronnym przebywanie minimum 70 metrów od harvestera, to czasami odłamki łańcucha wyrzucone po jego zerwaniu, przemieszczające się z prędkością pocisku karabinowego mogą pokonać znacznie większą odległość. Dlatego sugerowana odległość zmniejsza ryzyko powstałe przy zerwaniu łańcucha, a nie całkowicie je eliminuje.

3) Dodatkowo wyrzucone po zerwaniu łańcucha odłamki mogą odbić się od obiektów znajdujących się na ich drodze, co może zmienić kierunek lotu odłamków. W związku z tym przebywanie poza strefą rażenia odłamków łańcucha również nie eliminuje całkowicie ryzyka związanego z zerwaniem łańcucha, a jedynie ja zmniejsza.

Produkty powiązane