Jak określić parametry techniczne prowadnicy i łańcucha tnącego w swojej pilarce?

 

Zakup odpowiedniego układu tnącego, pasującego do posiadanego modelu piły spalinowej wydaje się trudnym zadaniem ze względu na mnogość nazw, symboli i parametrów. Jednak wystarczy lepiej poznać znaczenie kilku z nich, aby zostać ekspertem od doboru prowadnic i łańcuchów tnących. 


Informacje o parametrach technicznych łańcucha tnącego i prowadnicy można najczęściej znaleźć na opakowaniu lub w instrukcji obsługi pilarki, na prowadnicy pilarki w postaci wybitych symboli lub w internecie na stronie producenta urządzenia.

 

Jeżeli nie uda się Państwu określić długości prowadnicy, podziałki łańcucha, gruości rowka lub innych parametrów niezbędnych do zakpu nowego układu tnącego, chętnie pomożemy i wspólnie dobierzemy nową prowadnicę lub łańcuch pasujące do Państwa pilarki.

 

Dzwoń pod numer: (32) 411 07 66
Pisz na adres: sklep@oregon.pl

 

Parametry techniczne układów tnących


Podstawowymi parametrami łańcucha tnącego i prowadnicy, które należy poznać przed złożeniem zamówienia są:

 

Podziałka łańcucha tnącego (skok) – czyli odległość pomiędzy osiami pierwszego i trzeciego nita (w dowolnym miejscu łańcuha pilarki) dzielona przez dwa i wyrażona w calach. Inaczej mówiąc jest to odległość między kolejnymi ogniwami prowadzącymi łańcucha. OREGON produkuje łańcuchy tnące o podziałce: 1/4", .325" 3/8", .404", 3/4" (wymiary w calach). Podziałka dla wszystkich elementów układu tnącego (łańcucha, prowadnicy i bębna sprzęgła) musi być taka sama.

 

Najczęściej stosowane podziałki:

 

 • 1/4" - mało popularna, stosowana w pilarkach jednoręcznych i pilarkach na wysięgniku;
 • 3/8" - LowPro - powszechna podziałka stosowana w małych pilarkach łańcuchowych. Nazywana często Hobby lub Picco;
 • .325" - szeroko stosowana podziałka w profesjonalnych pilarkach. Odległość między kolejnymi ogniwami prowadzącymi jest mniejsza niż przy podziałce Picco 3/8"(.375");
 • 3/8" - stosowana w profesjonalnych pilarkach o dużej mocy (powyżej 3,5 KM);
 • .404" - obecnie rzadko stosowana w najmocniejszych pilarkach, występuje wyłącznie jako standard w harwesterach;
 • 3/4" - zastosowanie wyłącznie w harwesterach i stacjonarnych trakach.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

MicroLite - Wąski rzaz

Grubość łańucha / rowka prowadnicy – to szerokość ogniwa prowadzącego, mierzona w części ogniwa wchodzącego do rowka prowadnicy. Większość łańcuchów występuje w dwóch odmianach: standardowej i microlite (wąski rzaz - cieńsza wersja standardowego łańcucha). Specyficzny jest w tym podziale Stihl, który stosuje również szerokość 1,6 mm.

 

Główny podział ze względu na szerokośc ogniwa prowadzącego:

 

 • Łańcuch LowPro o podziałce 3/8"
Standard 1,3 mm 
Microlite (wąski rzaz) 1,1 mm 
 • Łańcuch o podziałce .325"
Standard 1,5 mm
Microlite 1,3 mm
Stihl 1,6 mm
 • Łańcuch o podziałce 3/8"
Standard 1,5 mm 
Stihl 1,6 mm 
 • Łańcuch o podziałce .404"
Standard 1,6 mm 
Standard 2,0 mm 
 • Łańcuch o podziałce 3/4"
Standard 3,0 mm

 

 

Symbol używany dla układów tnących o wąskim rzazie.

Długość łańcucha – to Ilość ogniw prowadzących. Można ją łatwo ustalić, licząc ogniwa łańcucha poruszające się w rowku prowadnicy. Ich ilość zależy od długości używanej prowadnicy i za wyjątkiem łańcuchów o nieparzystej liczbie ogniw prowadzących jest ich dwa razy więcej niż zębów tnących łańcucha. Parametr ten oznacza się często za pomocą symbolu DL (z ang Drive Links).

Długość prowadnicy – nie wskazuje całkowitej długości prowadnicy lecz określa wyłącznie długość części roboczej prowadnicy. Mierzona od jej noska do początku obudowy pilarki. Nie wlicza się do niej długości końcówki montażowej. Podawana jest zarówno w calach jak i w centymetrach. 
Końcówka montażowa prowadnicy – część mocująca prowadnicy znajdująca się wewnątrz pilarki, która musi być dokładnie dopasowana do posiadanego modelu urządzenia Prowadnice do różnych modeli pilarek mogą posiadać inny kształt bądź układ otworów mocujących i smarujących. Dlatego w celu ustalenia właściwego typu końcówki, należy porównać starą prowadnicę z rysunkami znajdującymi się na karcie produktu razem ze zdjęciem prowadnicy.
  Profil poprzeczny zęba tnącego – wyróżniamy podział na 2 grupy:
Ząb tnący - Pełne DłutoProfil poprzeczny zęba tnącego - Pełne Dłuto
 • Pełne dłuto – krawędź tnąca w przekroju daje kąt prosty. Łańcuch taki wyróżnia się lepszą zdolnością cięcia (skrawania), tną samym wierzchołkiem zatem są podatniejsze na  tępienie.
Ząb tnący - PółdłutoProfil poprzeczny zęba tnącego - Półdłuto
 • Półdłuto – krawędź tnąca w przekroju zaokrąglona bądź ścięta pod kątem 450. Łańcuch tego typu tnie nieco wolniej niż pełne dłuto lecz jest bardziej odporny na tępienie. Zaleca się do cięcia zabrudzonego materiału (ziemią lub piaskiem).

 

Oznaczenia na łańcuchach marki OREGON

 
Jeżeli używają Państwo łańcuchów tnących marki OREGON, wystarczy odczytać symbol wybity na każdym ogniwie prowadzącym łańcucha i na tej podstawie znaleźć jego odpowiednik na podstawie danych zawartych w poniższej tabeli.

 

 Symbol łańcuchaOregonPodziałka


Grubość ogniwa prowadzącego w milimetrach

Rodzaj

Łańcucha

Oregon

11 3/4'' 3.1 mm
11H
16 .404'' 1,6 mm 16HX
18 .404'' 2.0 mm 18HX
20 .325'' 1,3 mm 20LPX
21 .325'' 1,5 mm 21LPX
22 .325'' 1,6 mm 22LPX 
25 1/4'' 1,3 mm 25A
26 .404'' 1,5 mm  26
27 .404'' 1,6 mm 59L
58 .404'' 1,5 mm 58L
59 .404'' 1,6 mm 59L
72 3/8'' 1,3 mm 72LPX
73 3/8'' 1,5 mm 73LPX
75 3/8'' 1,6 mm 75LPX
90 3/8''  1,1 mm 90PX / 90SG
91 3/8'' 1,3 mm 91LPX / 91P
95 .325'' 1,3 mm 95VPX

 

Przykład: 
Na zdjęciu obok, widoczna jest wybita cyfra 91 - oznacza to, że odpowiedni łańcuch posiada parametry takie jak:
Podziałka: 3/8 cala oraz Grubość: 1,3mm  
Odpowiedni łańcuch Oregon to 91VXL lub jego tańszy odpowiednik 91P 

 

Zachęcamy do zapoznania się z tabelą zawierającą oznaczenia łańcuchów tnących innych producentów.

 

Oznaczenia na prowadnicach marki OREGON

Każda prowadnica OREGON oznaczona jest kodem, który pozwala na jej szybką identyfikację oraz ułatwia wybór pasującego do posiadanej pilarki modelu. Odczytany kod można wpisać do wyszukiwarki na stronie oregon.pl i sprawdzić, czy dany model prowadnicy jest dostępny lub podać go naszemu konsultantowi, który pomoże Państwu wybrać nowy produkt. Poniżej przedstawiamy przykładowe oznaczenia prowadnic OREGON:

140SXEA318
150MLBK095
153SLHD025
188SLBK095
283RNDD025

 

Rodzaje łańcuchów tnących OREGON

Rodzaje łańcuchów tnących OREGON

 

 


 

Zachęcamy również do lektury artykułów:

 

Wszystko co musisz wiedzieć o odzieży ochronnej.
Odzież ochronna dla pilarzy

Jednym z ważniejszych elementów wyposażenia operatora pilarki spalinowej są spodnie z wkładką antyprzecięciową składającą się z kilku, a nawet kilkunastu warstw włókien sztucznych. W przypadku kontaktu piły łańcuchowej z powierzchnią spodni ochronnych następuje [...]

 

Przejdź do artykułu

Innowacyjne technologie OREGON.
Lubri Dam W konstrukcji łańcuchów tnących OREGON zastosowano rozwiązanie antywibracyjne Vibe ban pozwalające na ograniczenie poziomu wibracji o 30%, co w połączeniu z specjalną powłoką chromową Multicut o podwyższonej odporności na scieranie zapewnia efektywne cięcie w ekstremalnie trudnych warunkach [...]
  Przejdź do artykułu