Bez paliwa, bez spalin, bez hałasu … bez ostrzenia?

w kategorii: Dla drwali i pilarzy

Jednym z niezbędnych narzędzi w ”skrzynce” właścicieli ogrodów, działkowców, majsterkowiczów i rzeźbiarzy, jest pilarka elektryczna, która pod wieloma względami zostawia urządzenia spalinowe daleko w tyle. Jest nie tylko mniej awaryjna, cichsza i prostsza w obsłudze oraz konserwacji, ale także o wiele bardziej przyjazna dla środowiska naturalnego. Dzięki temu, że nie emituje spalin, można ją stosować również wewnątrz pomieszczeń.

Propozycja, z którą warto się zapoznać, to pilarka OREGON CS1500 - jedyna na świecie pilarka elektryczna z rewolucyjnym systemem samoczynnego ostrzenia łańcucha PowerSharp.

Pilarka elektryczna dla wymagających i... wygodnych.

O ile jeszcze pod koniec ubiegłego wieku, przyzwyczajeni przez lata PRL-u do braku podstawowych dóbr, byliśmy skłonni pójść na wiele kompromisów pod względem prostoty obsługi różnych narzędzi i urządzeń, to dziś, gdy oferta rynkowa przyprawia niejednego z nas o zawrót głowy, nie przymykamy już tak chętnie oka na różne niedogodności związane z obsługą sprzętu.

Gdy chcemy ściąć drzewo, uprzątnąć wiatrołomy i połamane gałęzie, pociąć kłody na drewno kominkowe czy uformować koronę drzewa, to absolutnie nie mamy ochoty ani na szarpanie linki rozrusznika, ani na wdychanie podczas pracy trujących spalin. Jednocześnie, dążąc do wyeliminowania tych niedogodności, nie chcemy iść na ustępstwa pod względem wydajności.

Takie wymagania użytkowników pilarek są w pełni zrozumiałe.

To właśnie wiedza o potrzebach klientów była jednym z najważniejszych elementów branych pod uwagę przez konstruktorów pilarki CS1500 marki OREGON. Jest ona lekka, doskonale wyważona, z obniżonym do minimum poziomem wibracji. A żeby uruchomić silnik tego urządzenia, wystarczy jedynie wcisnąć spust włącznika.
Oczywiście duże znaczenie ma też głośność pracy. Pilarka OREGON CS1500 pracuje o 4 razy ciszej niż standardowe pilarki spalinowe, poza tym jest też zdecydowanie bardziej oszczędna w eksploatacji (również pod kątem czasu użytkownika, który nie musi np. przygotowywać mieszanki paliwowej, czy ostrzyć samodzielnie łańcuch).
Powyższe parametry, które przekładają się na ergonomię, precyzję i komfort pracy pilarką, nie odbiły się jednak niekorzystnie na możliwościach urządzenia. Ma ono wbudowany silnik o mocy 2400 Wat, co daje prędkość łańcucha bez obciążenia rzędu 14,7 m/s.

Łańcuch pilarki naostrzy się sam!

Jedyna na świecie pilarka elektryczna z systemem samoczynnego ostrzenia łańcucha Powersharp
Rzeczą normalną jest, że łańcuch pilarki tępi się podczas pracy. Warto jednak zastanowić się, na ile opłaca się zawozić go do serwisu (i tracić czas na dojazdy oraz pieniądze na usługę), a nawet – czy jest sens, aby ostrzyć go samodzielnie, co doświadczonemu pilarzowi zabiera około 10 minut, a mniej doświadczonemu – średnio pół godziny lub dłużej. Czy możliwe jest, aby naostrzyć łańcuch pilarki w... 4 sekundy, bez lat praktyki w ostrzeniu i dodatkowych akcesoriów, takich jak: pilnik okrągły i płaski, prowadnik pilnika czy przymiar do szlifowania ograniczników? Okazuje się, że jest to możliwe. OREGON CS 1500 jest jedyną na świecie pilarką elektryczną wyposażoną w system szybkiego i samoczynnego ostrzenia łańcucha PowerSharp. Kiedy taki łańcuch się stępi, wystarczy uruchomić pilarkę i pociągnąć na 3 do 5 sekund dźwignię systemu PowerSharp zamontowaną w pilarce i ... gotowe! Łańcuch ostry w mgnieniu oka, bez przerw w pracy, bez wizyt w serwisie, bez nerwów i dodatkowych kosztów.

Elementy standardowego zestawy samoczynnego ostrzenia łańcucha PowerSharp
Standardowo system PowerSharp składa się z czterech komponentów, które współgrają ze sobą. Pierwszym z nich jest łańcuch PowerSharp, wyposażony w antyodbiciowe, odgórnie ostrzone zęby tnące. Ogniwa tnące typu dłuto wraz z przeciwodbiciowymi ogranicznikami głębokości i przeciwodbiciowymi ogniwami prowadzącymi zapewniają gładkie i efektywne cięcie oraz sprawny przepływ wiórów. Dodatkowo specjalne ogniwo z powłoką diamentową zapewnia ciągłe wyrównywanie powierzchni osełki, a tym samym kontakt płaskiego zęba tnącego z osełką. W skład systemu wchodzi też lekka i zwrotna prowadnica, którą zaprojektowano jako bezpośredni zamiennik standardowych prowadnic. Posiada ona dodatkowe otwory równające i zaczepy przeznaczone do montażu firmowego elementu ostrzącego, gwarantujące doskonałe dopasowanie zębów tnących do osełki, a niewielki promień zaokrąglenia ostrza pomaga zredukować energię odbicia. Prowadnica dostępna jest w trzech długościach dopasowanych do większości uchwytów montażowych. Wewnątrz elementu ostrzącego montowanego na prowadnicy umieszczona jest osełka – kolejny komponent systemu PowerSharp, który wymienia się przy okazji wymiany łańcucha. Ostatnim komponentem jest element ostrzący do zamocowania na czubku prowadnicy PowerSharp, który należy docisnąć podczas ostrzenia.

Pilarka-elektryczna-CS1500-Power-Sharp.p
Ze względu na nowatorską konstrukcję pilarki elektrycznej OREGON CS1500 liczba komponentów wymaganych do pracy systemu PowerSharp została zredukowana, a co za tym idzie – zmniejszone zostały również koszty związane z użytkowaniem tego innowacyjnego rozwiązania. Wynika to z faktu, iż element ostrzący oraz osełka PowerSharp zostały wbudowane w pilarkę CS1500 i stanowią jej integralną część. Dzięki takiemu rozwiązaniu możliwe jest korzystanie z systemu szybkiego ostrzenia łańcucha PowerSharp bez użycia specjalnej prowadnicy oraz dodatkowej nakładki ostrzącej. Do prawidłowego funkcjonowania systemu wystarczy standardowa prowadnica wraz z łańcuchem PowerSharp i kamieniem ostrzącym montowanym wewnątrz pilarki. Odpowiedni łańcuch PowerSharp do pilarki elektrycznej CS1500 dostępny jest w sklepie oregon.pl w komplecie ze wspomnianym wcześniej kamieniem ostrzącym (tutaj znajdziesz łańcuch PowerSharp do pilarki CS1500). Oczywiście użytkowanie pilarki elektrycznej OREGON nie wiąże się z koniecznością korzystania z rewolucyjnego systemu ostrzenia łańcucha PowerSharp. Zwolennicy ręcznego ostrzenia łańcucha mogą bez problemu i bez konieczności wymiany prowadnicy zastosować w pilarce CS1500 standardowy łańcuch tnący o parametrach:
  • podziałka: 3/8” (niski profil)
  • szerokość rowka: 1,3 mm i
  • 62 ogniwa

Jednak stosując tego typu rozwiązanie, należy pamiętać o tym, aby nie wykorzystywać wbudowanego w pilarce mechanizmu ostrzenia PowerSharp, gdyż w przypadku normalnego łańcucha skutkowałoby to jego uszkodzeniem.


Dla majsterkowiczów, dla działkowiczów

Pilarka elektryczna OREGON CS1500 to tylko jedno z urządzeń, jakie w ofercie sklepu oregon.pl mogą znaleźć dla siebie osoby lubiące samodzielnie porządkować ogród, działkę czy po prostu majsterkować. Produktami, które spełnią oczekiwania najbardziej wymagających klientów, są również narzędzia akumulatorowe, jak: kosy, nożyce, dmuchawy, pilarki. Wszystkie urządzenia przeznaczone do przydomowego warsztatu i ogrodu posiadają taką samą wydajną ładowarkę i baterię, którą w razie potrzeby można przełożyć z jednego urządzenia do drugiego. Jeśli chodzi o zalety narzędzi akumulatorowych, to oczywiście na pierwszym miejscu trzeba wymienić wygodę obsługi (bez szarpania linki zapłonowej!) oraz brak spalin i kanistrów z paliwem. Odpada też kosztowny serwis silnika spalinowego oraz czasochłonne i drogie zabiegi konserwacyjne, jak wymiana świec, filtrów powietrza, przewodów i uszczelek. Idealne wyważenie, ergonomiczna konstrukcja oraz cicha praca stawiają kosy, dmuchawy, pilarki i nożyce akumulatorowe OREGON w czołówce wśród narzędzi akumulatorowych do ogrodu.

Rodzina urządzen akumulatorowych OREGON

Produkty powiązane

Komentarze