Jak wybrać żyłkę tnącą do kosy?

Jednym z najistotniejszych elementów układu tnącego kosy, zarówno spalinowej jak i akumulatorowej, jest odpowiednia żyłka tnąca, od której w dużej mierze zależy jakość oraz tempo naszej pracy. Chcąc pozbyć się natrętnych chwastów, szpecących chaszczy czy po prostu idealnie wyrównać trawnik przy betonowym krawężniku, każdy użytkownik kosy przed rozpoczęciem pracy staje przed trudnym lecz niezwykle istotnym pytaniem. Jaką wybrać żyłkę?

Poniżej prezentujemy kilka przydatnych wskazówek, które powinny ułatwić odpowiedź na powyższe pytanie, wskazując czym kierować się przy wyborze idealnej dla siebie żyłki.

Jak wybrać żyłkę tnącą?


Żyłki tnące wykonane głównie z nylonu są niezwykle praktycznym i ekonomicznym rozwiązaniem służącym do cięcia roślin. Ich wysoka skuteczność wynika w dużej mierze z prędkości obwodowej jaką są w stanie osiągnąć, a ta bezpośrednio zależy od ich przekroju i masy.

Ze względu na mnogość zastosowań oraz wykorzystywane technologie, można wyróżnić całą gamę żyłek tnących, różniących się średnicą, kształtem, budową, właściwościami, czy kolorem. Aby z tego gąszczu produktów, wybrać właściwą żyłkę, należy odpowiednio dopasować wspomniane parametry do posiadanej kosy oraz głowicy żyłkowej, w czym mamy nadzieję pomogą przedstawione w dalszej części informacje.

Jednak przed przystąpieniem do poszukiwań żyłki idealnie dopasowanej do naszych wymagań, należy przede wszystkim odpowiedzieć sobie na jedno fundamentalne pytanie. Co będziemy kosić?

Wówczas pozostaje nam już tylko wybrać żyłkę pasującą do naszej kosy i warunków w jakich planujemy pracować, korzystając z poniższej klasyfikacji segregującej żyłki tnące OREGON ze względu na ich zastosowanie.

Żyłki tnące OREGON do kos do trawników i chwastów.

Żyłki tnące OREGON do kos do chwastów, chaszczy i łak.

Żyłki tnące OREGON do kos do gęstych zarośli i jeżyn.


Jaką wybrać średnicę żyłki?


Średnicę żyłki, jaką powinniśmy wybrać określa przede wszystkim posiadana przez nas kosa oraz zamontowana na niej głowica. Zatem, informacji na temat powinniśmy szukać w dokumentacji technicznej naszego sprzętu i ściśle ich przestrzegać. Stosując żyłki o średnicy innej niż zalecana przez producenta narażamy naszą kosę na nieprawidłową prace, mogącą doprowadzić nawet do jej uszkodzenia. Na przykład żyłka grubsza niż zalecana, może skutkować problemami z jej wysuwaniem oraz stawiać większy opór powietrza. W rezultacie grubsza żyłka będzie poruszać się wolniej i zamiast ciąć rośliny, będzie je wyrywać oraz dodatkowo obciążać głowicę i silnik urządzenia.

Warto również mieć na uwadze, iż średnica żyłki wpływa na jej zastosowanie.

  • Żyłki o średnicy od 1,3 do 1,8 mm idealnie sprawdzą się przy cięciu drobnej trawy i niewielkich roślin. Żyłki tego typu stosowane są głównie w podkaszarkach akumulatorowych lub spalinowych o mniejszej mocy (do 1 KM). W takim wariancie idealnie sprawdzi się czerwona żyłka OREGON 1,3mm.

  • Żyłki o grubości powyżej 1,8 mm poradzą sobie również z chwastami i stosowane są w kosach o mocy od 1 do 2 KM, przykładem takiej żyłki jest pomarańczowa żyłka OREGON 2,4mm.

  • Żyłki o średnicy powyżej 2,7 mm, montowane głównie w kosach o mocy powyżej 2 KM, poza wcześniejszymi zastosowaniami dadzą sobie radę przy koszeniu zarośli oraz łąk. Do takich zadań idealnie sprawdzi się bardzo odporna na złamania i zużycia, żyłka Techni 280° 3mm, o wysokiej temperaturze topienia.

  • Żyłki o średnicy 3,5 mm i więcej to specjalne rozwiązania do naprawdę ciężkich prac jak wycinanie młodnika, jeżyn i gęstych zarośli. Przykładem takiej żyłki jest OREGON Techni-Blade, o grubości 7 mm, która z powodzeniem wykona pracę tarczy tnącej, w warunkach niebezpiecznych i trudno dostępnych dla standardowej tarczy (w gęstych krzakach, przy kamienistym podłożu). Tego typu żyłki stosowane są w mocnych kosach, wykorzystywanych głównie przez zawodowców.

Jaki wybrać przekrój żyłki?


Podobnie jak w przypadku średnicy żyłki, wybór jej kształtu uwarunkowany jest zamontowaną na kosie głowicą. Informacji o pasujących do głowicy przekrojach żyłki należy szukać w dołączonych do niej materiałach informacyjnych.

Drugim decydującym czynnikiem wpływającym na wybór przekroju żyłki jest charakterystyka koszenia oraz wytrzymałość i szybkość zużywania się żyłki. Idąc tym tropem, możemy wyróżnić 3 podstawowe przekroje żyłki.

  • Przekrój okrągły, zapewniający żyłce dużą wytrzymałość oraz wolniejsze zużywanie się kosztem mniejszej skuteczności i większego prawdopodobieństwa szarpania ciętych krawędzi delikatnej trawy. Żyłki tego typu najlepiej sprawdzają się przy koszeniu dojrzałych i dobrze ukorzenionych trawników oraz chwastów. Przykładem żyłki idealnie wpisującym się w powyższą charakterystykę jest wytrzymała żyłka OREGON DuoLine.

  • Przekrój kwadratowy, ostrzejszy i zapewniający bardziej agresywną charakterystykę cięcia w stosunku do przekroju okrągłego. W przypadku żyłek OREGON, przekrój ten wykorzystywany jest na przykład w innowacyjnym rozwiązaniu przeznaczonym do koszenia suchej roślinności w kamienistym terenie, żyłce NYLIUM SQUARE.

  • Przekrój w kształcie wielokąta tzw. gwiazdka, to najostrzejszy wariant, zapewniający żyłce agresywną i precyzyjną charakterystykę cięcia. Żyłki o takim przekroju idealnie sprawdzą się zarówno przy estetycznym koszeniu delikatnej trawy, pozostawiając gładką linię cięcia, jak i przy koszeniu grubszych i twardszych roślin, które ciężko byłoby przeciąć żyłką o okrągłym przekroju. Przykład takiej żyłki to: NYLIUM STARLINE lub żółta żyłka OREGON (gwiazdka).

Żyłki o przekroju kwadratowym i wielokątnym cechują się szybszym tempem zużycia w stosunku do wykonanej z tego samego materiału żyłki okrągłej, co jednak ulega zmianie w przypadku specjalistycznych żyłek OREGON wykonanych z niezwykle wytrzymałych materiałów, np. żyłki z serii NYLIUM.

Do powyższego podziału można dodać jeszcze jedną kategorię, mianowicie żyłki o wymyślnych przekrojach np. np. żyłki skręcane, redukujące emisję hałasu np. DuoLine PLUS lub karbowane, niezwykle ostre i wytrzymałe, przeznaczone do najbardziej wymagających zadań np. żyłka FLEXIBLADE.

Jakiej długości wybrać żyłkę?


Długość żyłki, którą chcemy wykorzystać zależna jest również od rodzaju posiadanej głowicy żyłkowej. W przypadku głowic wymagających nawinięcia żyłki, jest to z reguły odcinek ok. 5-6 m długości, natomiast w przypadku głowic na tzw. ”wąsy” z reguły wystarczą odcinki długości ok. 30 cm. Oczywiście podane długości nie są obligatoryjne i ponownie zależne od specyfikacji konkretnej głowicy.

Co ważne, przygotowanie zbyt długiego odcinka żyłki w przypadku praktycznie każdej nowoczesnej kosy lub podkaszarki nie jest problemem, gdyż urządzenia te w osłonie głowicy posiadają specjalny nóż, który podczas pracy kosy, dotnie żyłkę na optymalną długość.

Kluczowym czynnikiem decydującym o długości żyłki, którą chcemy zakupić jest przede wszystkim nasze zapotrzebowanie i przewidywane zużycie. Tak bezpośrednie podejście do tematu, podyktowane jest faktem, iż mimo wykorzystania do produkcji żyłek wysokiej jakości materiałów, po wieloletnim przechowywaniu, zwłaszcza w nasłonecznionym miejscu, mogą tracić one swoje właściwości.

Z jakiego materiału wybrać żyłkę?


Z pewnością nie jest to główne pytanie przy zakupie żyłki tnącej ale mimo to warto mieć na uwadze jakość materiałów wykorzystanych do jej produkcji. Przy szerokiej gamie żyłek dostępnych na rynku, należy pamiętać, iż te najtańsze, wątpliwego pochodzenia, mogą być wykonane z nylonu kiepskiej jakości, co bezpośrednio wpływa na ich częste zrywanie i strzępienie się. To z kolei przełoży się na zmniejszenie efektywności i tempa pracy, wynikające z konieczności częstszego uzupełniania żyłki. Dodatkowo szybciej zużywająca się żyłka to w rezultacie większe koszty eksploatacji kosy.

W tym miejscu warto jeszcze wspomnieć o bardziej zaawansowanych technologicznie żyłkach, w których wykorzystano dodatkowe materiały, polepszające ich właściwości oraz zwiększające spektrum ich zastosowania. Przykładem tego typu żyłek jest niezwykle wytrzymała i cicha żyłka DuoLine Plus z węglowym rdzeniem lub bardzo ostra i odporna na zrywanie NYLIUM STARLINE z zatopionymi cząsteczkami aluminium.

Czy kolor żyłki ma znaczenie?


Wydawałoby się, iż tak błaha rzecz jak kolor żyłki tnącej służy wyłącznie do wizualnego zróżnicowania produktów ale ma on również swoje praktycznie zastosowanie. Jaskrawe kolory ułatwią, najbardziej wymagającym użytkownikom kos, odnalezienie odciętych fragmentów żyłki w idealnie przystrzyżonym trawniku. Natomiast bardziej naturalne i stonowane kolory wręcz przeciwnie, pomogą zakamuflować resztki żyłki w miejscu pracy, co jest przydatne przy koszeniu dużych połaci terenu np. w przestrzeni miejskiej.

Nie taki wybór żyłki straszny, jak go malują.


Jak widać wybór odpowiedniej żyłki dopasowanej do indywidualnych potrzeb jest uzależniony od wielu składowych, jak parametry techniczne kosy, głowicy żyłkowej, czy właściwości samej żyłki i stanowi nie lada wyzwanie, nawet dla doświadczonych kosiarzy. Jednak liczymy, iż zaprezentowane powyżej informacje, czym kierować się przy wyborze żyłki oraz jak dopasować jej parametry, rozwieją sporo wątpliwości w tym zakresie i zakup nowej żyłki tnącej nie będzie stanowił już większego problemu.